Men's Varsity Track and Field @ GPAC Championships

GPAC Championships

All Day - Saturday, May 4, 2019
Yankton, South Dakota
Non-conference Match

Recap

The Dordt men finished a program best runner-up at the GPAC Championships and the women finished fourth in the event held in Yankton, South Dakota.

Dordt’s men were buoyed by four events where they finished with multiple point winners and a first place finish in the 4x800, second in the 4x400 and third in the 4x100. 

Matthew Van Eps claimed a GPAC title in the 800 meters, Nicolas Veldhorst won the 3000 meter steeplechase and David Temte won the 1500 meters.

The women had five individual winners as Olivia Couch won the 3000 meter steeplechase, Annechiena Knevelbaard won the 1500 meters, Jenna Stephens claimed the title in the 800 meters and Anmarie Stuit won the 400 hurdles. Sarah De Haan was the high jump champ.

 

Men’s Hammer Throw

7 Ike Van Kempen 182-10 

 

Men’s 4x800

1 Dordt (Caleb Herman, Jebadiah Merkle, Lucas Van Eps, Matthew Van Eps) 7:37.92

 

Men’s Javelin

2 Jeff Stellingwerf  184-00

 

Men’s Discus

3 Ike Van Kempen 163-5

 

Men’s 3000 Steeplechase

1 Nicolas Veldhorst 10:09.03

2 Jacob Vander Plaats 10:17.09

4 Caleb Kroese 10:18.19

 

Men’s 4x100

3 Dordt (Noah Imperial, Jeremiah McCollin, Lucas Van Eps, Micah Brands) 42.09

 

Men’s 1500 Meters

1 David Temte 3:55.59

2 Anthony Ghiorso 3:55.86

5 Franklin Reinders 4:04.67

8 Jebadiah Merkle 4:08.62

 

Men’s 400 Meters

3 Matthew Van Eps 48.37

6 Lucas  Van Eps 49.19

7 Mark Bakker 49.44

8 Micah Brands 49.76

 

Men’s 100 Meters

3 Noah Imperial 10.86

 

Men’s 800 Meters

1 Matthew Van Eps 1:51.41

3 Anthony Ghiorso 1:52.9

5 David Temte 1:53.79

 

Men’s 400 Hurdles

5 Michael Buma 55.39

 

Men’s 200 Hurdles

4 Noah Imperial 21.78

 

Men’s 5000 Meters

2 Davis Tebben 15:45.86

 

Men’s 4x400

2 Dordt (Lucas Van Eps, Caleb Hermam, Mark Bakker, Matthew Van Eps) 3:15.14

 

Men’s Team Standings

1 Doane 192

2 Dordt 144.5

3 Concordia 101.5

4 Northwestern 84

5 Mount Marty 70

6 Midland 64

7 Hastings 61

8 Morningside 49

9 Dakota Wesleyan 38

10 Jamestown 31

11 Briar Cliff 23

 

Women’s 4x800

4 Dordt (Annika Rick, Kate Wnek, Annika Brands, Jenna Stephens)  9:20.33

 

Women’s 5000

5 Sienna De Jong 40:44

 

Women’s 3000 Steeplechase

1 Olivia Couch 11:35.08

 

Women’s 1500 Meters

1 Annechiena Knevelbaard 4:51.57

4 Hailey Pullman 4:54.37

 

Women’s 400 Meters

3 Mika Kooistra 58.17

 

Women’s 800

1 Jenna Stephens 2:16.91

6 Annika Rick 2:20.59

7 Annechiena Knevelbaard 2:22.53

 

Women’s 400 Hurdles

1 Anmarie Stuit 1:01.77

 

Women’s 5000 Meters

3 Olivia Couch 19:23.29

 

Women’s High Jump

1 Sarah De Haan 5-4.5

5 Cori De Jong 5-2.5

 

Women’s 4x400

4 Dordt (Joscelyn Wind, Mika Kooistra, Anmarie Stuit, Elizabeth Rankin)

 

Women’s Team Standings

1 Concordia 200

2 Hastings 149.5

3 Doane 142.5

4 Dordt 98

5 Northwestern 86

6 Dakota Wesleyan 57

6 Morningside 57

8 Jamestown 41

9 Midland 22

10 Briar Cliff 4

11 Mount Marty 1