Women's Varsity Track and Field @ Sioux City Relays

Sioux City Relays

All Day - Saturday, April 12, 2014
Sioux City, Iowa
Non-conference Match

Recap

<p>Dordt College competed at the 50th annual Sioux City Relays on Saturday, April 12. The two day event was highlighted by Katie Bonnema's first place finish in the 800 meters in a time of 2:11.97.
</p><p>
Top-10 finishers for the Defenders were:
</p><p>Women 100 Meter Dash UCO <br /><br />
6 Marisa Broersma SO Dordt 12.98 <br /><br /><br /></p>
<p>Women 200 Meter Dash UCO<br /><br /><br />
7 Marisa Broersma SO Dordt 26.19<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 400 Meter Dash UCO<br /><br /><br />
8 Robyn Blount SO Dordt 59.56<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 800 Meter Run UCO<br /><br /><br />
1 Katie Bonnema SR Dordt 2:11.97<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 5000 Meter Run UCO<br /><br /><br />
8 Lauren Opp JR Dordt 18:36.79<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 3000 Meter Steeplechase UCO<br /><br /><br />
3 Kayla Byl SO Dordt 11:43.95<br /><br /><br />
5 Abby De Vries JR Dordt 11:55.80<br /><br /><br />
6 Jordyn Visscher FR Dordt 12:01.66<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 4x100 Meter Relay UCO<br /><br /><br />
2 Dordt 'A' 49.36<br /><br /><br />
1) Sarah Faber SO<br /><br /><br />
2) Marisa Broersma SO<br /><br /><br />
3) Kate Van Gilst SO<br /><br /><br />
4) Robyn Blount SO<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 4x200 Meter Relay UCO<br /><br /><br />
6 Dordt 'A' 1:49.36<br /><br /><br />
1) Sarah Faber SO<br /><br /><br />
2) Kelli Boer FR<br /><br /><br />
3) Shaniese Quist FR<br /><br /><br />
4) Kate Van Gilst SO<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 4x400 Meter Relay UCO<br /><br /><br />
6 Dordt 'A' 4:02.34 3<br /><br /><br />
1) Marisa Broersma SO<br /><br /><br />
2) Robyn Blount SO<br /><br /><br />
3) Justine Van Zee FR<br /><br /><br />
4) Katie Bonnema SR<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women 1600 Sprint Medley UCO<br /><br /><br />
1 Dordt 'A' 4:10.29 2<br /><br /><br />
1) Sarah Faber SO<br /><br /><br />
2) Robyn Blount SO<br /><br /><br />
3) Lillie Koerner JR<br /><br /><br />
4) Katie Bonnema SR<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women High Jump UCO<br /><br /></p>
<p>7 Mycah Hulst SO Dordt 5-02.25<br /><br /></p>
<p><br /><br />
Women Pole Vault UCO<br /><br /></p>
<p>9 Breanne Heidema SR Dordt 10-06.25<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women Long Jump UCO<br /><br /><br />
8 Christy Heidema SR Dordt 17-03.25<br /><br /><br />
10 Sarah Faber SO Dordt 16-10.50<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women Triple Jump UCO<br /><br /><br />
3 Christy Heidema SR Dordt 36-03.50<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Women Javelin Throw UCO<br /><br /><br />
5 Brittany Carman JR Dordt 123-07<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 100 Meter Dash UCO<br /><br /><br />
6 Jake Floen SO Dordt 11.02<br /><br /></p>
<p><br /><br />
Men 200 Meter Dash UCO<br /><br /><br />
7 Jake Floen SO Dordt 22.06</p>
<p><br /><br /><br /><br />
Men 400 Meter Dash UCO<br /><br /><br />
5 Josiah Eckels FR Dordt 50.03<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 800 Meter Run UCO<br /><br /><br />
6 Sam Wensink FR Dordt 1:53.80<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 1500 Meter Run UCO<br /><br /><br />
9 Tim Bierma SR Dordt 3:57.59<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 5000 Meter Run UCO<br /><br /><br />
5 Nathan Jackson JR Dordt 16:09.99<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 110 Meter Hurdles UCO<br /><br /><br />
4 Erin Francis SR Dordt 15.02<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 3000 Meter Steeplechase UCO<br /><br /><br />
4 Chris Postma SR Dordt 9:47.54<br /><br /><br />
10 Ryan McNamara SO Dordt 10:37.34<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 4x100 Meter Relay UCO<br /><br /><br />
5 Dordt 'A' 43.84<br /><br /><br />
1) Daniel Fennig JR<br /><br /><br />
2) Erin Francis SR<br /><br /><br />
3) Josiah Eckels FR<br /><br /><br />
4) Jake Floen SO<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 4x400 Meter Relay UCO<br /><br /><br />
6 Dordt 'A' 3:21.14<br /><br /><br />
1) Josiah Eckels FR<br /><br /><br />
2) Sam Wensink FR<br /><br /><br />
3) Jacob Moats FR<br /><br /><br />
4) Jake Floen SO<br /><br /><br /><br /></p>
<p>Men 1600 Sprint Medley UCO<br /><br /><br />
5 Dordt 'A' 3:30.07 2<br /><br /><br />
1) Daniel Fennig JR<br /><br /><br />
2) Jake Floen SO<br /><br /><br />
3) Josiah Eckels FR<br /><br /><br />
4) Sam Wensink FR<br /><br /></p>
<p><br /><br />
Men High Jump UCO<br /><br /><br />
8 Jacob Moats FR Dordt 6-05.00<br /><br /><br />
9 Brett Huff JR Dordt 15-00.00<br /><br /><br /><br /></p>