THE VOICE

Archived Voice Articles

Named Scholarship Recipients

Harkerís Leadership Scholarship:

  • Rochelle Braunschweig

  • Emily Schoenfelder

Henry & Sadie Buteyn Family Teacher Education Scholarship:

  • Andrea De Jong

Henry De Groot Business Administration Scholarship:

  • Mary Davelaar

Heritage Agriculture Scholarship:

  • Bethany Posthuma

Heritage Communication Scholarship:

  • Teresa Ulferts

Heritage HPER Scholarship:

  • Megan Groeneweg

Heritage Teacher Education Scholarship:

  • Shannon Hubers

Hilda Ozinga Art Scholarship:

  • Pamela Groenewegen

  • Lindsey Shearer

  • Adam Wilkerson

  • Rachel Bruning

Huisman Minority Student Scholarship:

  • Matthew Lopez

  • Xiong Yang

Innotec Engineering Scholarship:

  • Joel Prins

Integrity in Business Scholarship:

  • Ashley Van Grouw

Interstates Electric Computer Science Scholarship:

  • Bryan Burgers

Interstates Electric Engineering Scholarship:

  • Jason Wyenberg

Jack Grotenhuis Memorial Scholarship:

  • Alecia Engelsman

Jake Hop Menís Basketball Scholarship:

  • Aaron Teerink

Jake Hop Scholarship:

  • Amber Vander Veen

James Albert Klaver Memorial Scholarship:

  • Sarah Van Dyken

James Koldenhoven Theater Arts Scholarship:

  • Laura Dykstra

Jeanie Zinkand Memorial International Student Scholarship:

  • Jeriel Melgares

Jeffrey A. Alons Theater Arts Scholarship:

  • Laurel Alons Koerner

Jill Vander Zee Memorial Scholarship:

  • Kelly Hanenburg

JJR Leadership Scholarship:

  • Jessica Braunschweig

  • Matthew Kunnari

  • Rachel Bruning

  • Ruth Nieuwenhuis

  • Elbert Bakker

Joe J. Dahm Memorial Music Scholarship:

  • Leah Applebee

  • Nicholas Engbers

  • Elaine Hannink

  • Lisa De Vries

  • Wilbert Talen

  • Tim Van Voorst

Joeís Ready Mix, Inc. Scholarship:

  • Jennifer Anema

John & Frances Bonnema Memorial Business Scholarship:

  • Leah Van Wyhe Vande Vegte

  • Rina Heysek

  • Janna Vermeer

John & Frances Bonnema Memorial Music Scholarship:

  • Carolyn Sybesma

  • Amber Wiersma

John & Frances Bonnema Memorial Social Work Scholarship:

  • Angela Van Beek

John & Frances Bonnema Memorial Teacher Education Scholarship:

  • Joseph Bakker

  • Elizabeth Sohre

  • Rachel Hondred

John & Reona Reinsma Organ Scholarship:

  • Rebecca Franje

John B. Hulst Teacher Education Scholarship:

  • Kelsie De Nooy

  • Caryn Nydam

John Bosma Memorial Scholarship:

  • Alicia Mulder

Len & Lee Rhoda Womenís Basketball Scholarship:

  • Nicole De Blaey

Link Manufacturing Ltd. Engineering Scholarship:

  • Kelsey Van Bemmel

Louis & Agnes Kamps Scholarship:

  • Ashley Hoekema

Louis & Johanna Zuiderhof Teacher Education Scholarship:

  • Jason Elenbaas

Louis & Tina Van Dyke History Scholarship:

  • Karin Kobes DeLapp

Martin Seven Classics Scholarship:

  • Justin Van Zee

Martin Seven Communication Scholarship:

  • Sarah Snieder

Martin Seven English Scholarship:

  • Gloria Ayee

  • Darla Visser Haveman

Martin Seven HPER Scholarship:

  • Sarah Matherly

Martin Seven Mathematics Scholarship:

  • Bryan Burgers

Mike Vanden Bosch English Scholarship:

  • Jason Elenbaas

Minnie Dahm Medical Technology Scholarship:

  • Jaclyn Arkema

  • Amber Sasse

Minnie J. Dahm Organ Education Scholarship:

  • Brian De Young

  • Sarah Schaap

  • Carrie Spronk

Minnie Julia Dahm Premedical Scholarship:

  • Jayme Van Beek

  • Grace Yoon

MTC Foundation Scholarship:

  • Stephanie Davelaar

  • Leah Fedders

  • Paul Krygsman

  • Micah Schouten

  • Alysia Ter Haar Miller

  • Jayme Van Beek

  • Scott Van Voorst

  • Eric Vande Griend

  • Matthew Zwart

  • Benjamin Dirksen

  • Joy Horstman

  • Tonia Van Beek

Nick R. Van Til Scholarship:

  • Amy Nugteren

Nick Verbrugge International Student Scholarship:

  • Anastacia Sevastianova

Pella Corporation Business Scholarship:

  • Joel Van Egdom

(will be continued next issue)